Ladataan
Uutiset Koronavirus Elämänmeno Urheilu Puheenvuoro Näköislehti Kaupallinen yhteistyö Live

Tarja Ahonen eroaa perussuomalaisista: "Tämä ei ole enää puolue, jossa haluan olla vaikuttamassa"

Kaupunginvaltuutettu Tarja Ahonen on ilmoittanut tänään maanantaina eroavansa perussuomalaisista. Puoluekokous käsittelee eroilmoituksen loppukuusta. –Eroilmoitus on lähetetty Helsinkiin. Lisäksi ilmoitin asiasta tänään sekä valtuustoryhmälle että Pirkanmaan sairaanhoitopiirin hallitukselle, Ahonen kertoo. Ahonen perustaa oman valtuustoryhmänsä, jonka nimi on Valkeakosken siniset. Hän kertoo, että tällä viikolla perustetaan myös Valkeakosken oma yhdistys. Yhdistyksen perustamiseksi vaaditaan vähintään kolme jäsentä. –En voi kertoa yhdistyksen muiden jäsenten nimiä, se on heidän oma asiansa, Ahonen sanoo. Ahonen pitää paikkansa valtuustossa, Pirkanmaan sairaanhoitopiirin hallituksessa ja sosiaali- ja terveyslautakunnassa. Eron taustalla erimielisyydet linjasta Tarja Ahonen kertoo, että hän ehti pohtia eroaan jo pitkän aikaa. –Tilanne on minun kohdaltani muuttunut olennaisesti. En voi allekirjoittaa esimerkiksi puolueen maahanmuuttovastaisia lausuntoja. Tämä ei ole enää puolue, jossa haluan olla vaikuttamassa. Viimeinen niitti tuli kesän puoluekokouksessa, jossa Jussi Halla-aho valittiin perussuomalaisten puheenjohtajaksi. –Se oli katastrofaalinen ja järkyttävä tapahtuma. Puoluekokous ja sen jälkimainingit pakottivat minut tekemään päätökseni. Nyt minulla on mukavampi olla itseni kanssa, Ahonen kertoo. Hän uskoo, ettei päätös tullut entisille puoluetovereille yllätyksenä. –Olen aina ollut suuntaukseltani hyvin maltillinen. Luulen, että eropäätöstäni osattiin odottaa. Mikko Nurmo (Valkeakosken perussuomalaisten puheenjohtaja) ymmärsi päätökseni hyvin ja oli iloinen, että tein asiallisen päätöksen enkä lähtenyt haukkumaan ketään. Ahonen uskoo, että välit pysyvät jatkossakin hyvinä. –Kaikista tärkeintä on, että puolueissa tehdään töitä yhteisten asioiden eteen. Asiat riitelevät, eivät ihmiset. Lisää uusia jäseniä tulossa? Valkeakosken sinisten yhdistys liittyy Pirkanmaalle perustettuun yhdistykseen. –Uskon, että lähiviikkoina eropäätöksiä tehdään muissakin kunnissa ja paikallisyhdistyksiä alkaa syntyä muuallekin, Tarja Ahonen sanoo. Ainakin toistaiseksi Ahonen on Valkeakosken sinisten ainoa valtuutettu. –Tein tätä päätöstä itsekseni kaikessa hiljaisuudessa, enkä ole ehtinyt keskustella muiden kanssa. Nyt voin alkaa haistella, olisiko ryhmään muita liittyjiä, hän pohtii. Vaikka valtuutettu ei enää edusta perussuomalaisia, hän ei koe pettäneensä äänestäjiään. –Olen edelleen sama henkilö. Uskon, että ihmiset ovat äänestäneet minua ihmisenä ja ajamieni asioiden takia. Ne asiat pysyvät samoina ja niiden eteen teen jatkossakin töitä. Tarja Ahonen valittiin keväällä kolmatta kertaa valtuustoon. Hän aloitti valtuustouransa sitoutumattomana ja on kuulunut perussuomalaisiin nelisen vuotta.