Apianlahden rannan tuntumaan suunnitellaan taloja, jotka voisivat venyttää ydinkeskustaa kohti Sointulaa – Alueella kulkee suosittu Riippusiltojen lenkki
Asemakaavoituksella on tarkoitus selvittää, sopiiko alue kerros- ja rivitaloille sekä miten Apian kesäteatterin pysäköinti parhaiten järjestetään.
Apianrinne nousee Apianlahden rannan kevyen liikenteen väylältä kohti nykyistä Pälkäneentietä. Apiankadun kerrostalot näkyvät puiden takaa. Kuva marraskuulta 2020. Kuva: Eila Saukkonen / Valkeakosken Sanomat
Apiankadun viimeisten kerrostalojen ja Sointulan risteyksen välillä ei ole Apianlahden rannan puolella rakennuksia, mutta tulevaisuudessa saattaa olla toisin.
Tätä kapeaa kaistaletta kutsutaan Apianrinteeksi, ja paikalle on haluttu tehdä asemakaavamuutos. Pientaloja alueelle ei enää ajatella.