Valkeakosken Hakan Aaro Aho raivaa veljelleen Rauli Aholle tietä suunnistuksen huipulle – ”Minulla on vahva luotto, että vuonna 2025 olemme MM-kotikisojen vahvin joukkue”
Pitkään aikaan Valkeakosken Hakassa ei ole suunnistanut pääsarjan kärkeä – ennen kuin nyt. Ahon suunnistavat veljekset ovat sitoutuneita pieneen kasvattajaseuraansa ja tähtäävät suunnistusmaailman korkeimmalle huipulle.
Nella Keski-Oja
”En ole koskaan kokenut, että meidän veljien välillä olisi negatiivinen kilpailutilanne”, Valkeakosken Hakan suunnistaja Aaro Aho (vas.) toteaa pikkuveljestään Rauli Ahosta. Molemmilla on pitkälti sama kisakalenteri, mutta erojakin löytyy: syksyllä Aaroa odottaa Sveitsin maailmancup, Raulia puolestaan nuorten MM-kisat Portugalissa. Veljekset kuvattiin Kaupin urheilupuistossa Tampereella. Kuva: Nella Keski-Oja / Valkeakosken Sanomat