Tuntuuko, ettet pysty enää keskittymään? – Tilanteen korjaamiseen on ällistyttävän helppoja keinoja: vinkkejä löydät tästä jutusta

Älypuhelinta vilkuileva multitaskaaja vie aivoiltaan kyvyn keskittyä. Aivot voi kuitenkin opettaa uudelleen syventymään, vakuuttavat keskittymisvalmentajat Johanna Vilmi ja Veera Virintie. Tässä jutussa he kertovat keinot, jotka ovat yllättävän yksinkertaisia.

Keskittymisongelmilla on kytkös myös työelämän uupumukseen. Kun vähentää multitaskaamisen aiheuttamaa aivojen kuormitusta, pienentää myös riskiä uupua, sanoo asiantuntija.

14.3. 19:34

Laita kännykän ajastin piippaamaan 47 sekunnin päästä.

Niin lyhyt on aika, jonka tietotyöntekijät uusimman tiedon mukaan keskimäärin käyttävät yhteen tehtävään ennen pomppaamista seuraavaan.

Siis 47 sekuntia raportin kirjoittamista, ja sitten piipahdus pikaviestipalveluun, sähköpostiin tai someen.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos