Kulttuurikeskus Luovan avajaisviikko alkaa maanantaina kutsuvierastilaisuutena järjestettävässä avajaisjuhlassa.
Kaikille avoin avajaisviikko alkaa tiistaina. Kulttuurikeskuksessa järjestetään tiistaista perjantaihin opastettuja kävelykierroksia päivittäin kello 17.30.
Tiistaina kello 18.30 alkaen Luovan salissa esiintyy maakunnallinen lyömäsoitinyhtye ja musiikki- ja tanssiopiston tanssin oppilaat sekä Valkeakoski-opiston tanssikurssilaiset esiintyvät Luovan salissa. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Kuvataidekoulu Emilin työpajoissa järjestetään viikon aikana kaikille avoimia, maksuttomia taidetyöpajoja, joissa voi osallistua esimerkiksi pahvilaatikkorakenteluun tai yhteismaalaukseen.
Avajaisviikolla vietetään myös Valkeakoski-opiston ystäväviikkoa, jolloin voi tulla tutustumaan opiston kursseille.
Valkeakoski-opiston lausuntapiiri Riimi esittää kahvilassa perjantaina 24. helmikuuta kello 16–17 pop up -runoutta.
Avajaisviikkojen ohjelmaan pääsee tutustumaan tarkemmin Valkeakosken kaupungin verkkosivuilla.