Valkeakoskelainen suomalaista pop-rock-musiikkia soittava Draama-yhtye on päässyt jatkoon Emergenza-festivaalin Tampereen alkukarsinnoista. Kansainvälinen Emergenza on festivaali- ja kilpailukonsepti, jonka ideana on on tarjota näkyvyyttä omaa musiikkia tekeville artisteille ja yhtyeille sekä tarjota heille mahdollisuus esiintyä nimekkäillä keikkapaikoilla.
Valkeakoskelainen Draama pääsi jatkoon kansainvälisessä bändikilpailussa – ”Kaikilla on takaraivossa ajatus, että tätä voisi tehdä työkseen”
Valkeakoskelainen Draama-yhtye pääsi jatkoon kovatasoisena pidetyn Emergenza-festivaalin Tampereen alkukarsinnoista. Seuraavaksi nelihenkinen yhtye valmistautuu helmikuussa Tampereella pidettävään semifinaaliin. Bändin päätavoitteena on saada lisää näkyvyyttä ja haaveena päästä levyttämään studioon asti.
Draaman kitaristi ja toinen solisti Outi Pääkkönen (vas.) ja päälaulaja sekä keytaristi Annika Hurme oikealla Emergenza-kilpailun Tampereen alkukarsinnoissa 13. tammikuuta 2023.