”Aki Sirkesalon Viimeinen valssi nostaa yhä palan kurkkuun” – Tsunamissa kuollut toijalalainen muusikko täyttäisi heinäkuussa 60 vuotta

Arvoituksellisesta artistista ilmestyy merkkipäivän kunniaksi rehti, koskettava ja konstailematon elämäkerta, kirjoittaa toimittaja Matti Kuusela.

Antti Luukkanen pysähtyi muistelemaan toimittaja Matti Kuuselan kanssa muusikko Aki Sirkesaloa, josta Luukkanen on kirjoittanut kirjan yhdessä Laura Haaralan kanssa. Luukkanen kirjoittaa työkseen musiikkilehti Soundiin ja paikallislehti Akaan Seutuun. Sirkesalo-kirja on hänen ensimmäisensä.

Antti Luukkanen sanoo tärkeimmän heti ensimmäiseksi:

Aki Sirkesalo muistetaan melkein yksinomaan hänen surullisen loppunsa takia. Kirjamme tarkoitus on näyttää, että hänet pitäisi muistaa ennen muuta musiikkinsa takia. Se oli ainutlaatuista, hänen sielukkaat laulunsa ja ajatuksensa, ei hänen kuolemansa.”

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos