Neomarkka ja kaupunki keskustelivat takauksesta
Kuitu Oy:n ostaja Neomarkka Oy teki keskiviikkona ensimmäisen virallisen yhteydenoton Valkeakosken kaupunkiin takauksen neuvottelemiseksi. Neuvonpito oli alustavaa, eikä kumpikaan osapuoli kerro, kuinka paljon takausta toivotaan.
Virallista takauspyyntöä ei ole vielä tehty. Kun sellainen tulee, se pitää käsitellä ensin kaupunginhallituksessa ja sitten kaupunginvaltuustossa.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Pekka Järvinen ja kaupunginjohtaja Markku Auvinen suhtautuvat samassa hengessä mahdolliseen takaukseen. Molemmat sanovat, että nyt on selvitettävä, onko kaupungin mahdollista lähteä takaamaan kauppaa.
Kaupungin on noudatettava kilpailu- ja EU-säädöksiä. Lisäksi kaupungin pitää saada ulkopuoliselta asiantuntijalta varmistus, että Neomarkan tarjoama vakuus on riittävä.
Järvinen uskoo, ettei yritys ole rakentanut kauppoja kaupungin takauksen varaan.
– En itse ainakaan usko siihen. Totta kai valtio ja kunta halutaan sitouttaa tällaisiin hankkeisiin, mutta sekin on ymmärrettävä, että kuntaa sitoo kuntalaki. Nyt selvitetään faktat ja päätetään sitten niiden perusteella.
Järvinen muistuttaa, että EU:lle piti tehdä selvitys jo siitä 100 000 eurosta, joka käytettiin ostajien löytämiseksi.
– Jos se kiinnostaa Brysseliä, niin kyllä takauskin kiinnostaa. Kaiken on mentävä oikein.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja ei usko hetkeäkään kauppojen kompurointiin.
– Mitään niin isoa estettä ei ole näkyvissä, etteikö tämä nyt toteutuisi, hän sanoo.





Uskon että Rainer Häggblom tietää mitä puhuu.
En usko että hänen asemassaan oleva yrittäjä ja
korkeasti koulutettu henkilö päästää" sammakoita
suustaan".
Hänhän ilmoitti että palosuojakuidulla tulee olemaan markkinoita,kysyntää ja muistaakseni oli sitä mieltä että kyseessä on hyvä ja kannattava
bisnes.En nyt sanasta sanaan väitä hänen näin sanoneen ja todenneen mutta ajatus oli kuitenkin
tämänlainen.
Taisipa mainita sanan "kultakaivos".
Sinä joka epäilet kuidun kannattamattomutta niin
voisitko asiaa perustella esim selvillä luvuilla
ja oikeilla tiedoilla?
Ei millään provokaatisella mutu-tuntumalla.
Itse olen rehellisesti sitä mieltä mikäli Säteriä/
Kuitua olisi alunperinkin ajettu oikein ja rehellisin tavoitteelisin keinoin, panostettu tuotekehitykseen,markkinointiin,tutkimukseen jne.
niin tehdas ei olisi koskaan pysähtynyt kuin
korkeintaan huoltoseisakkeihin.
No pahimman taantuman tai laman aikana ehkä yksi
linja olisi saatettu pysäyttää määräajaksi.
Korkeintaan.
Ikävä lukea täällä sellaisten ihmisten kirjoituksia ja kommentteja jotka eivät asioista tiedä tai muuten vain ovat pahasuopaisia.
Ottakaa hyvät kommentoijat asioista selvää!
Mutta tännehän saa tietysti vapaasti kommentoida
lähes mitä vain, hyvä niin.T:jussitee :)
Ilmoita asiaton kommentti