Osei olisi saanut osua
- Jarno Mattila oli jälleen Hakan parhaimmistoa.
Haka ei onnistunut saamaan voitottomien otteluidensa putkea poikki sarjajumbo FC Lahden kustannuksella. Tasapeli sentään tuli 0-0 -tuloksella, mutta isompaankin pottiin oli mahdollisuudet. Hakan epäonnen soturi oli Quincy Osei, joka töppäsi toisella puoliajalla rangaistuspotkun.
Vierasjoukkue FC Lahden peli oli avauspuolikkaan sekaisin pitkälti siitä syystä, että Jari Litmanen oli bussin lähtiessä päättänyt jäädä pelistä pois. Litmasta vaivasi silmätulehdus.
Haka hallitsikin avausjaksoa, mutta maalinteko ontui. Kalle Multasella oli parikin mahdollisuutta ja Osei meinasi saada nimensä maalitilastoihin juuri ennen taukovihellystä. FC Lahden maalivahti Janne Leino pääsi viime hetkessä torjumaan pallon kulmaksi.
Toiselle puoliajalla FC Lahti tuli terävästi ja loi ensimmäisen vartin aikana painetta Hakan maalille. Hugo Miranda oli lähinnä onnistumista, mutta Jani Kauppila putsasi Mirandan yrityksen maaliviivalta.
Osein paikka rankkarista tuli 63. minuutilla. Jarno Mattilan kova tykki osui Pekka Sihvolaa käteen ja pallo vietiin pilkulle. Osein yritys oli vaisu ja meni vasemmalta selvästi ohi.
Tasapeli oli Hakalle siinä mielessä tärkeä, että eroa sarjajumbo FC Lahteen on edelleen viisi pistettä. Väliin mahtuu myös neljä pistettä valkopaitojen perässä oleva AC Oulu sekä pinnan päässä vaaniva IFK Mariehamn.
Hakan seuraava liigaottelu on maanantaina 16.8. Silloin on edessä Pirkanmaan derby TamU:a vastaan.



Oka se istuskeli jo VIP aitiossa Kojon tilalla.
Saas nähdä kuinka pian Oka istuu penkillä alempana ja lähempänä kenttää.
Ilmoita asiaton kommentti