Herkku, herkumpi, juhlanäyttely
- Herkkua on siinä monenlaista.
Käsityökoulu, Valkeakoski-opiston itsenäinen yksikkö, on kasannut Myllysaaren museoon Ilmaisun iloa -näyttelyn. Koulun opettaja Pauliina von Bell on syystä ylpeä taitavista oppilaistaan
– Kymmenvuotiaat ja sen alle ovat erittäin ilmaisukykyisiä, mutta käsityötaitoa ei aina löydy. Yli kymmenvuotiailla löytyy taitoa, mutta heillä ilmaisu on toisinaan kahlehdittuna, miettii von Bell.
Rajoittaako orastava tietoisuus itsestä ennen niin vapaasti pulpunnutta ilmaisua? Miksi selvä raja kulkee murrosiän kynnyksellä? Von Bellillä ei ole yhtä vastausta, mutta hän on valmis kannustamaan nuoria löytämään luovuuden itsestään ja vahvistamaan sitä.
Valkeakoski-opiston kotitalousopetus tilasi Käsityökoulun oppilailta ruokateoksia uuteen Eskolan tiloihin remontoitavaan opetuskeittiöönsä. Herkulliset ruokateokset löytyvät näyttelystä, kuten myös vanhempien oppilaiden tekemät juhlapuvut.
Myös Kalevalan hahmoille on tuunattu tuoleja, sydämenvartijoita on väännetty ja esihuovutetusta villalevystä on tehty hattuja.
Ihminen, joka haluaa tulla kosketetuksi, on juuri oikea henkilö poikkeamaan Ilmaisun iloa -näyttelyyn. Se kestää toukokuun alkuun asti ja on kävijöille ilmainen.


