Rokkia ja räppiä Apianniemen sunnuntaissa
- Ari Koivunen veti Onnirokkiin 1800-henkisen yleisön kolme vuotta sitten.
Neljättä kertaa järjestettävä Onnirokki kerää jälleen tulevana sunnuntaina ison lauman nuoria Valkeakosken Apianniemeen. Tämänkertaista tapahtumaa tähdittävät Idolsista esiin ponnahtanut rokkari Pete Parkkonen ja suomenkielisen räpin pioneereihin lukeutuva Fintelligens.
Edellisvuosien Onnirokeissa ovat esiintyneet Ari Koivunen, Anna Abreu ja Apulanta. Tällä kertaa Tyryn ja Naakan yläkoulujen oppilaat saivat äänestää esiintyjät annetuista vaihtoehdoista, joita olivat Parkkosen ja Fintelligensin lisäksi muun muassa Anna Puu ja Koop Arponen.
– Lippuja on toistaiseksi myyty noin sata, mutta olemme tosi tyytyväisiä, jos paikalle saadaan tuhat ihmistä. Edellisvuosina kävijämäärät ovat vaihdelleet noin 1 000:sta 1 800:aan, nuorisonohjaaja Minna Kamppari Valkeakosken kaupungilta kertoo.
Onnirokki Apianniemen kesäteatterialueella sunnuntaina 15.8. klo 15:30 alkaen. Lippuja saa perjantaihin asti nuorisotoimistolta (Apiankatu 41, 2.krs) ja Koskiviihteestä sekä sunnuntaina portilta. Tilaisuus on ikärajaton, päihteetön ja savuton.


