Haavisto kiri vaalipäivänä Koskissa
- Sauli Niinistöä kannatti yli 60 prosenttia Valkeakosken äänestäjistä. Haavisto jäi kakkoseksi.
Sauli Niinistöstä (kok) tulee Suomen 12. presidentti.
Niinistö sai Valkeakoskellakin äänestäjien enemmistön tuen. Kun kaikki Valkeakosken äänet on sunnuntaina kello 21:n jälkeen laskettu, Niinistön kannatus Valkeakoskella asettuu 62,4 prosenttiin.
Pekka Haavisto (vihr) kiri Valkeakoskella varsinaisena vaalipäivänä, mutta jäi ennakkoäänetkin mukaan laskien kakkoseksi 37,6 prosentin kannatuksella.
Vaalipäivän äänistä Niinistö sai 59,1 prosenttia ja Haavisto 40,9 prosenttia.
Ennakkoäänestyksessä Sauli Niinistön etumatka oli Valkeakoskella vaalisunnuntaita selvempi. Niinistöä äänesti ennakkoon 65,8 prosenttia ja Haavistoa 34,2 prosenttia.
Valkeakosken äänestysprosentti jaksoi vaalin 2. kierroksella nousta vain 66,5 prosenttiin. Tavallista useampi äänioikeutettu jäi kokonaan kotiin.



"Oletko ajatellut että nyt on presidentti, joka voi ajaa yritystemme etuja täällä ja maailmalla? Ilman yrityksiä ei ole meitä työläisiäkään. Vai luuletko että valtio ja kunnat voi työllistää meidät kaikki...?
"
Olen. Ja Kokoomuksen liturgia ei ole sokaissut vielä itseäni.
Ilmoita asiaton kommentti