Pienpuhdistamojen maine pääosin putsattu
MTT on testannut haja-asutusalueille tarkoitettuja talousjätevesien pienpuhdistamoita 2 kovan pakkastalven läpi. Testeissä kävi ilmi, että laitteissa on eroja sekä puhdistustehon että huoltotarpeen suhteen.
Testin tulokset osoittavat, että vertaillut puhdistamot poistivat orgaanisen aineksen ja fosforin hyvin myös talvella. Sen sijaan typen poisto ei kaikilta laitteilta onnistunut.
Samalla selvitettiin laitteiden tarvitsemaa huoltoa, sähkönkulutusta ja kemikaalien tarvetta eri vuodenaikoina. Testin rahoittivat TM Rakennusmaailma -lehti, MTT sekä Maa- ja vesitekniikan tuki.
Testiin otettiin myyntilistan kärjestä 8 pienpuhdistamoa. Niiden piti pystyä hoitamaan 5 henkilön kuormitus kohtuullisilla tyhjennysväleillä.



Onneksi Haka ei ole vielä tuota alaa pilannut.
Ilmoita asiaton kommentti