Valkeakosken ammattiopisto tekee pioneerityötä
- Luottamuksella. Jouste-pisteen ohjaaja Kati Joki ja koko projektin päällikkö Minna Naumanen korostavat, että luottamukselliset Jouste-pisteen keskustelut ovat tarkoitettuja kaikille ammattiopiston opiskelijoille.
Miten suhtautua mielenterveys- tai päihdeongelmiin? Miten pystyn olemaan vanhemmilleni riittävä? Kuinka selviydyn jännittämisestäni? Mitä teen, kun poikaystävä pahoinpitelee ja raiskaa?
Muun muassa näistä vuorenkorkuisilta tuntuvista aiheista on keskusteltu kahden kesken Valkeakosken ammattiopiston Jouste-pisteessä. Jouste-piste on tarjonnut Valkeakosken ammattiopiston opiskelijoille mahdollisuuden keskusteluihin elokuusta alkaen.
– Valitettavan usein ongelmat kasaantuvat samalle nuorelle. Välit vanhempiin ovat tulehtuneet, koulussa ei jaksaisi käydä, mielenterveyspalveluihin ei uskalla mennä, mutta jollekin näistä olisi voitava puhua, toteaa Jousteen projektipäällikkö Minna Naumanen.
Jouste. -ohjaaja on mielenterveys- ja päihdetyöntekijä Kati Joki. Hän toimii tiiviissä yhteistyössä opiskelijahuoltoryhmän, Vaateri-nuorten työpajan, Starttipajan ja Valkeakosken kaupungin nuorisotoimen kanssa. Lisäksi verkostossa ovat Sääksmäen seurakunta, mielenterveyskeskus, A-klinikka, Aspa sekä Omaiset mielenterveystyön tukena Tampere ry.
Tarve huutava
Jouste-piste on työmuotona ainoa laatuaan Suomen ammattiopistoissa. Valkeakoskellakaan se ei ainakaan toistaiseksi ole vakituista, vaan se tekee työtään projektirahan turvin tämän vuoden loppuun. Tarve on kuitenkin huutava, sillä arvioidaan joka viidennen nuoren tarvitsevan ja hyötyvän tästä opiskeluaikanaan.
– Valkeakosken ammattiopisto pärjäsi hyvin valtakunnallisessa vertailussa, jossa tilastoitiin valmistuneiden opiskelijoiden määrää. Silti työtä on edelleen ja jokaisen nuoren valmistuminen ja elämä ovat tärkeitä, Naumanen sanoo.
Jouste-pisteen ohjaaja Kati Joki on erittäin huolestunut Valkeakosken nuorten käytöksestä kaduilla iltaisin ja öisin. Hän kehuu kaupungin nuorisotoimen puuttumista ongelmaan ja toivoo asiasta puhuttavan myös kodeissa.
– Riehuminen on vain yksi siivu joidenkin nuorten huonoa elämänhallintaa.
Joki haluaa aikuisten havahtuvan siihen julmaan tosiasiaan, että nuorten päihdekokeilut alkavat rajuina jo yläkoulussa. 17-vuotiaana joka viikonloppuinen juominen on heidän mielestään täysin normaalia käyttöä.



Kyllähän vanhemmat tietää lapsiensa kokeilusta! juomisista yms, heistä se on suotavaa tuon ikäisiltä!on kuulemma normaalia jo tuossa iässä ottaa. ja pääseväthän vanhemmat helpommalla kun ei teinit tai lapset jaloissa pyöri! kun ei jakseta sanoa EI! aikaa on edessäpäin! jonkinlainen muutos pitäisi sosiaalipuolella tapahtua, että pahimmat häiriökäyttäytymiset saataisiin tasaantumaan! on hyvänä esm. ne perheet joissa on paljon lapsia, toiset heistä on otettu huostaan, osa jää kotiin !? näkemään Äidin tai Isän häiriintynyttä käytöstä, kylmyyttä yms! usein kiusaajat ovat juuri niistä perheistä joissa ei opeteta käytöstapoja, moraalia, rauhaa,siellä haukutaan juuri ne Äidit ja Isät jotka omilleen lapsilleen ne suo! mutta nehän ovat näiden onkelma perheiden mielestä täydellisiä!! käskevät vielä lastensakkin solvata yms heitä! eiköhän olisi aika sosiaalipuolen ajatella onko todella mitään hyötyä antaa lasten olla kodissa jossa he joutuvat tarkkailemaan kodin arkea!
Ilmoita asiaton kommentti