Valkeakosken valehoitajan esitutkinta valmis
Pirkanmaan poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan, jossa epäillään naishoitajan toimineen ilman pätevyyttä sairaanhoitajan tehtävissä Valkeakosken aluesairaalassa. Nainen aloitti työskentelyn sairaalassa vuonna 2005. Työt päättyivät vuonna 2010.
Tapauksen esitutkinnan yhteydessä kävi ilmi, että noin 45-vuotias nainen oli suorittanut sairaanhoitajan ammattitutkintoa Tampereen ammattikorkeakoulussa, mutta opinnot olivat jääneet kesken vuonna 2004.
Valkeakosken Sanomat kertoi 20. huhtikuuta 2010 valehoitajan jääneen kiinni Pirkanmaan sairaanhoitopiirin järjestämissä joukkotarkastuksissa, joissa tutkittiin sairaanhoitajien ja lääkäreiden pätevyyksiä. Tuolloin sairaalan johtaja Juha Alanko sanoi, että kyse on toistaiseksi epäilystä ja asia on tutkinnassa.
– Sijaiselta puuttuu muodollinen pätevyys eli opinnot ovat vanhentuneet. Hänellä ei ole muuta ratkaisua kuin palata koulunpenkille ja suorittaa tutkinto loppuun, mikäli hän haluaa palata tähän ammattiin, Alanko sanoi Valkeakosken Sanomien haastattelussa.
Alanko uskoi, että kyse ei ole epärehellisyydestä, vaan siitä, ettei asianomainen ole ajatellut vuosien kulumista.





"ei pidä paikkaansa" kuului valtuustonkin lehteriltä kun sairaalan "huonosta vedestä, viime kesän, vesiongelmista" kaupunginhallituksen puheenjohtaja
lohkaisi! Onko asiaa vieläkään selvitetty,kuinka vakavasta ongelmasta oli kyse koskien, sairaalan toimintaa?
Ilmoita asiaton kommentti