Laukooko tässä Hakan uusi tykki?
- Tässä ampuva Jarno Mattila uskoo, että syksyn polvivamman jälkeen hän on valmis paluuseen maaliskuussa.
FC Haka tarvitsee vielä kipeästi vahvistuksia omaan hyökkäyspäähänsä. Jos pelikassaan ei tule varaa ulkomaisiin ostoihin, päävalmentaja Sami Ristilällä on suunnitelmia valmiina tilanteen kohentamiseksi.
Ristilä pohtii vakavissaan, että hän tekee loukkaantumisen ja toipumisen jälkeen yhdestä viime kauden puolustajistaan puhtaasti hyökkääjän:
– Ajamme tällä hetkellä sisään 4–3–3 -systeemiä, ja siinä suunnitelmassa Jarno Mattilasta tulee Hakan laitahyökkääjä. Jos pelaamme 2:lla kärjellä, ”Japea” on mahdollisuus peluutta silloinkin aivan kärjessä. Haluan joka tapauksessa nähdä Japen hyökkäävässä roolissa, Ristilä sanoo.
Hakan viime kauden parhaaseen maalintekijään, 9 liigaosuman Pekka Sihvolaan Hakalla on edelleen yhteys, mutta ratkaisut ovat ”Peksin” suhteen täysin auki.
Lue lisää Hakan päivitetystä tilanteesta ja Mattilan kuulumiset VS:n keskiviikon lehdestä.





16:34: Eriävät mielipiteet ovat aina järjettömiä, ja ne pitäisi poistaa.
Ilmoita asiaton kommentti