7 vinkin turvin jaksat odottaa Kööriä
- Rauha. Kun näet silmiesi edessä tämän näyn, olet selvinnyt kunnialla joulussa jo 26. päivään saakka. Ritvalan kööri musisoi silloin Sääksmäen kirkossa.
Sääksmäen ylpeys, musiikkikokoonpano Ritvalan kööri järjestää perinteisen joulukonsertin tapaninpäivänä 26. joulukuuta Sääksmäen kirkossa.
He, jotka ovat aiemmin käyneet köörin konserteissa, tietävät, että kirkonpenkissä sieluun leviävät kaivattu rauha ja leppeys.
Mutta miten kiireisen elämän ahdistama jouluihminen pärjää sinne saakka? Valkeakosken Sanomat kokosi viime hetken vinkit. Näitä ei pysty kukaan noudattamaan, mutta ollaan sentään yritetty.
1. On perjantai ja aatonaatto. Oletko ostanut lahjat? Ei hätää, vaikka et olisikaan. Viime hädässä kaupasta voi aina kauhoa mukaan jotakin, jota saaja ihmettelee ja itse maksat sitä vielä tammikuussa. Toisaalta, voit ottaa rauhallisesti, pakata pakettiin jotakin kirpputorilta löytämääsi ja kirjoittaa mukaan pienen lapun, jossa lukee, miksi pidät juuri hänestä.
2. Onko ruuat tehty? Onko kystä kyllä? Tämäkään hätä ei ole sen näköinen. Harva kuolee Suomessa nälkään juuri jouluna.
3. Lauantaina onkin sitten jo aatto. Sinulla on hiki ja ahdistaa. Jos kotona on lapsia, he käyvät levottomiksi. Anna mennä, avatkaa paketit jo aamulla kukonlaulun aikaan. Loppupäivän voi vaikka saunoa tai pelata lautapelejä. Suosittelemme sitä, jossa pitää piirtää sananlaskuja ja muut arvaavat.
Ja sitten rekiajelulle!
4. Lauantai-ilta voi käydä pitkäksi, jos joulupukki kipaisi jo aamupuuron aikaan. Pitäkäämme kuitenkin televisio kiinni. Sen sijaan aktiivinen perhe voi itse esittää joulu piirrosfilmejä. Siitä vain arpomaan, kuka on Tiku ja Taku ja kuka Kaunotar ja Kulkuri. Jos tämä tuntuu tylsältä, voi mennä naapuriin ja kysyä, haluavatko he tehdä vaihtokauppoja suklaarasioista.
5. Sunnuntai on joulupäivä. Perinteen mukaan joulupäivänä ei saa kyläillä eikä häiritä muutenkaan ihmisiä. Ei saa soittaa puhelimella, eikä vastata siihen. Kaihtimet on syytä olla suljettuina ja verhot täytyy pitää ikkunoiden edessä. Joulupäivä on hiljainen päivä, jolloin kaikki ovat ähkyssä ja väsyneitä. Fiksuimmat ovat varanneet närästyslääkettä ja kaikkein fiksuimmat ovat saalin alla ja pohtivat, voisiko ensi vuonna tehdä jotakin toisin.
6. No niin, nyt ollaankin jo maanantaissa. Maanantai on tapaninpäivä. Silloin valjastetaan hevonen reen eteen ja lähdetään ajelemaan. Koska se saattaa tuottaa monille aikamoisia vaikeuksia, sovitaan, että voi myös käynnistää tietokoneen ja mennä Facebookiin juttelemaan kavereiden kanssa.
7. On edelleen maanantai ja kello lähestyy iltakuutta. Nyt on hyvä aika laittaa siistit vaatteet päälle ja varata nenäliina taskuun. Sääksmäen kirkossa kökötämme me kaikki, jotka olemme sinne tavalla tai toisella päässeet. Kuuntelemme köörin kaunista laulua ja mietimme, että oli se kyllä hienoa, kun sai elää tämänkin joulun, vaikka välillä jonkinasteinen stressi änkeytyi takavasemmalle.


