Lukioon käy huoltaja sijaiseksi oppitunnille
- Lukioon voi tulla tutustumaan lauantaina. Apulaisrehtori Marjatta Itkonen lupaa, että myös viikolla käynnit onnistuvat, jos viikonloppuna tekee tiukkaa esimerkiksi pitkien välimatkojen takia.
Ysiluokkalaisten huoltajat saivat Valkeakoskella Wilman kautta vinkin siitä, että Valkeakosken Tietotien lukioon voi tutustua lauantaina 21.1. Tietovuoto-tapahtumassa. Tapahtumaa on rummutettu tehokkaasti, muun muassa facebookissa. Pelottaako lukiota ammattiopiston imu vai miksi huoltajille sekä muille kiinnostuneille on järjestetty Tietovuoto-tapahtuma?
– Ei pelota! Tämähän on vanha tapahtuma, lähes kymmenen vuoden takaa, tokaisee Tietotien lukion vararehtori Marjatta Itkonen.
Aiemmin tapahtuma vain oli tylsällä Avoimet ovet -nimellä.
– Satsasimme markkinointiin nykyaikaisin välinein ja muutimme tapahtuman nimen kiinnostavammaksi. Muuten kyseessä on samanlainen tutustumismahdollisuus lukioon kuin aiemminkin. Meillä oli ensimmäistä kertaa mahdollisuus viedä viestiä Wilman kautta. Oppilaat avasivat viestin tomerasti, kun otsikossa mainittiin tietovuoto, Itkonen naurahtaa.
– Aiemmin tutustumispäivä oli viikolla, mutta nyt se on vakiintunut lauantaiksi. Huoltajien on helpompi päästä silloin liikkeelle.
Tosin tässäkin on joustoa. Pitkänmatkalaiset tai muut asiasta innostuneet voivat käyttää lukiossa sijaista yhdellä tunnilla eli huoltaja voi tulla tutustumaan käytännössä yhden oppitunnin verran huollettavansa opinahjoon istumalla tämän paikalla luokkahuoneessa. Silloin ei tarvitse lauantaina lähteä reissuun matkojen päästä, kun tutustumisen voi tehdä viikolla.
Valkeakosken yläkoululaiset ovat tehneet tutustumiskäyntinsä lukioon jo aiemmin tällä viikolla.



Otsikossa tarkoitetaan huoltajaa oppilaan sijaiseksi, ei opetettajan. Toisaalta olisi kyllä kätevää jos opettaja tulee kipeäksi niin joku huoltajista vaan tuuraamaan.
Ilmoita asiaton kommentti